DOKONANIA / 2011

STYCZEŃ 2011 / „Jeżeli miłość jest…”

W zimowy wieczór 21 stycznia, w pięknej farze w Żarach wystąpiliśmy w koncercie „Jeżeli miłość jest…” Wyboru małych arcydziełek wielkich poetów polskiej piosenki — Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory — dokonała Magda Umer. Wzruszająco opowiadała o nich w towarzystwie Andrzeja Poniedzielskiego. A poza wymienionymi zaśpiewali je również Katarzyna Groniec, Zbigniew Zamachowski, Piotr Machalica. Wszystkie muzyczne smaczki podkreślała aranżacja Wojciecha Borkowskiego w perfekcyjnym wykonaniu zespołu muzycznego przez niego prowadzonego. Byliśmy, oczywiście, zachwyceni, że w tym wyborze znalazły się piosenki zaaranżowane dla nas przez Andrzeja, i że znaleźliśmy się wśród wykonawców tego wzruszającego wieczoru.

Bo „jeżeli miłość jest”, to najlepiej o niej opowiadać TYMI słowami i w TAKIM towarzystwie.

KWIECIEŃ 2011 / Requiem — Koncert Uniwersytecki poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej

6 kwietnia 2011 r. (środa), godz. 19.00
kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy w Warszawie

Johann Adolf Hasse (1699—1783) Miserere c-moll
Gabriel Fauré (1845—1924) Requiem d-moll op. 48

Anna Mikołajczyk-Niewiedział — sopran
Dorota Lachowicz — alt
Artur Janda — bas
COLLEGIUM MUSICUM Uniwersytetu Warszawskiego — chór kameralny i zespół instrumentalny

Organizator: kultura.uw

SIERPIEŃ 2011 / Kalinowe spotkanie

7 sierpnia 2011 minęła 20. rocznica śmierci Kaliny Jędrusik.

Z tej okazji w kościele Środowisk Twórczych spotkali się Jej przyjaciele i wielbiciele. I choć okazja niewesoła, to samo spotkanie pełne było uśmiechu, a zaduma nad losem i przemijaniem, pełna swoistej radości; to fascynujące i inspirujące, że byli wśród nas tacy ludzie, jak Pani Kalina.
Zostaliśmy poproszeni podczas tej uroczystości o zaśpiewanie kilku piosenek z repertuaru Kaliny Jędrusik, które skomponowali dla niej Starsi Panowie, a które od lat — z wielkim upodobaniem — wykonujemy.
Pani Annie Bojarskiej, niestrudzonej organizatorce tego spotkania, dziękujemy za zaproszenie. Byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy wystąpić przed tak wybitnymi postaciami polskiej sceny. Długo potem jeszcze brzmiały w nas słowa wieńczącej piosenki:

Kalinowe noce, kalinowe dni, kalinowe serce, które skradłeś mi….

LISTOPAD 2011 / VII Warszawski Festiwal Gitarowy

19 listopada 2011 r. (sobota), godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Romancero Gitano na chór mieszany i gitarę op. 152
muzyka: Mario Castelnuovo-Tedesco (1895-1968)
słowa: Federico García Lorca (1898-1936)

Wykonawcy:
Leszek Potasiński — gitara
Dorota Szczepańska — kastaniety
Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM UW
Andrzej Borzym — dyrygent

GRUDZIEŃ 2011 / Bach 200 UW — dwieście kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego

[NAPISALI O NAS

4 grudnia 2011 r. (niedziela), godz. 19.00
Auditorium Maximum UW

Johann Sebastian Bach (1685—1750)
Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51
Ein feste Burg ist unser Gott BWV 80

Wykonawcy:
Olga Pasiecznik — sopran
Wanda Franek — alt
Aleksander Kunach — tenor
Artur Janda — bas
Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM UW
orkiestra barokowa pod kierunkiem Lilianny Stawarz
Andrzej Borzym — dyrygent

4 grudnia w Audytorium Maximum UW zainaugurowaliśmy cykl 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Udało nam się pozyskać Olgę Pasiecznik, która brawurowo wykonała solową kantatę 51 (Jauchzet), a my zaśpiewaliśmy kantatę 80 Ein feste Burg, nierozerwalnie związaną ze Świętem Reformacji, stanowiącą jej swoisty hymn. Towarzyszyli nam znakomici muzycy — pod przywództwem Lili Stawarz — i soliści: wspomniana już Olga Pasiecznik oraz Wanda Franek, Aleksander Kunach i Artur Janda; wszyscy z radością przyjęli nasze zaproszenie i podkreślali gotowość do prezentowania kolejnych bachowskich kantat. Tłumnie zgromadzona publiczność, entuzjastycznie nagradzająca wykonawców również w ten sposób wyraziła gotowość na spotkania z Bachem na Uniwersytecie Warszawskim. Mamy więc nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie w takim gronie i przy takiej okazji.

Sycylijski grudzień — Katania i Palermo (15—22 grudnia)

16 grudnia 2011 r. (piątek)
koncert w Aula Santo Mazzarino
— Universita degli Studi di Catania

organizatorzy: Wydział Filozofii Uniwersytetu w Katanii,
Lions Club Catania Riviera dello Ionio

20 grudnia 2011 r. (wtorek)
VIII spotkania chóralne Cori in Amicizia
koncert w Sali Scarlattiego Conservatorio di musica „Vincenzo Bellini” w Palermo

organizator: Coro dell’Universita e dell’Ersu di Palermo

A poza tym: głupi chór, Etna, cavallo w Katanii, ucho w Parco Archeologico pod Syrakuzami, gargantuiczne obżarstwo w Villa Spina (i nie tylko tam), jaja świata w Taorminie, mumie u kapucynow w Palermo, burza gradowa w świątyni Hery w Selinuncie i czekolada w Modice.