DOKONANIA / 2010-2011

PAŹDZIERNIK 2010 / Juwenalia III Wieku

Zaproszono nas na Juwenalia. Ale dość nietypowe — choć większość z nas dawno skończyła studia, byliśmy tam najmłodsi. Były to bowiem Juwenalia III Wieku! 17 października w gościnnych wnętrzach Domu Kultury ŚWIT na Targówku zaśpiewaliśmy piosenki Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej. Tłumnie zebrani seniorzy z całej Polski — z chórów, zespołów muzycznych, teatrów, kabaretów, grup tanecznych — przywitali nas serdecznie, zaś pożegnali entuzjastycznie. Miło było spotkać tylu ludzi, którzy z upływem lat nie rezygnują z ukochanego hobby, a czasem dopiero wtedy do niego dojrzewają. Na zabawę nigdy nie jest za późno!

LISTOPAD 2010 / Vivace / cantabile / maestoso

Żwawe mazurki, śpiewne kujawiaki, melancholijne kurpiowskie pieśni i ogniste tańce z Podhala — to najpopularniejsze adaptacje polskiego folkloru. Koncert vivace / cantabile / maestoso był właśnie krótką wycieczką po Polsce i jej ludowych rytmach. Mazurki Fryderyka Chopina z opusów 17. i 30. zagrał młody warszawski pianista Misza Kozłowski; zabrzmiały też mazurki Karola Szymanowskiego z op. 62. My z kolei zaśpiewaliśmy oparte na podhalańskim folklorze pieśni do słów Jana Kasprowicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz czerpiące z ludowej poezji i melodyki utwory Romualda Twardowskiego, Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Koncert odbył się 15 listopada w Hallu Rektorskim Pałacu Kazimierzowskiego w ramach Roku Chopina na UW — a więc pod patronatem Jej Magnificencji Pani Rektor.

GRUDZIEŃ 2010 / Johann Sebastian Bach – Magnificat D-dur BWV 243

A na koniec 2010 roku zaśpiewaliśmy Magnificat Bacha! Stało się to 12 grudnia w Archikatedrze św. Jana i 19 grudnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina wraz z Dagmarą Barną, Jakubem Józefem Orlińskim, Wandą Franek, Zbigniewem Malakiem i Sebastianem Boguszewskim w partiach solowych, z Orkiestrą Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej UMFC pod kierunkiem Agaty Sapiechy; całość poprowadził Andrzej Borzym.

Niektórzy z nas mieli już okazję wykonywać to magiczne dzieło. Inni po raz pierwszy odczuwali jego moc. Nikt nie pozostał obojętny. Zapał i entuzjazm emanował także z młodych wykonawców, solistów i muzyków, którzy niejednokrotnie również po raz pierwszy zetknęli sie ze specyficznym wykonawstwem barokowej muzyki. Wierzymy, że nasza radość udzieliła się także słuchaczom. Ten wyjątkowo radosny Magnificat, na zakończenie burzliwego 2010 roku, przyniósł Nadzieję, zwiastował Dobrą Nowinę. Wszystkim wykonawcom pięknie gratulujemy i dziękujemy za wspólne wspaniałe przeżycia.
 

STYCZEŃ 2011 / „Jeżeli miłość jest…”

W zimowy wieczór 21 stycznia, w pięknej farze w Żarach wystąpiliśmy w koncercie „Jeżeli miłość jest…” Wyboru małych arcydziełek wielkich poetów polskiej piosenki — Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory — dokonała Magda Umer. Wzruszająco opowiadała o nich w towarzystwie Andrzeja Poniedzielskiego. A poza wymienionymi zaśpiewali je również Katarzyna Groniec, Zbigniew Zamachowski, Piotr Machalica. Wszystkie muzyczne smaczki podkreślała aranżacja Wojciecha Borkowskiego w perfekcyjnym wykonaniu zespołu muzycznego przez niego prowadzonego. Byliśmy, oczywiście, zachwyceni, że w tym wyborze znalazły się piosenki zaaranżowane dla nas przez Andrzeja, i że znaleźliśmy się wśród wykonawców tego wzruszającego wieczoru.

Bo „jeżeli miłość jest”, to najlepiej o niej opowiadać TYMI słowami i w TAKIM towarzystwie.

KWIECIEŃ 2011 / Requiem — Koncert Uniwersytecki poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej

[czytaj więcej]

 

 

 

SEZON 2010/2011

Sierpień 2010
Szelment 15-22.08
30.08 – Aula Starego BUW – koncert z okazji inauguracji Europejskiego Kongresu Fizyki Jądrowej.

Wrzesień 2010
Udział w mszy św. w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie w rocznicę śmierci Marka Karpia.

Październik 2010
Udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Gastronomii, Hotelarstwa i Turystyki w Warszawie.
17.10 – Dom Kultury ŚWIT w Warszawie – koncert piosenek Starszych Panów i Agnieszki Osieckiej podczas II Europejskich Juwenaliów III Wieku.

Listopad 2010
15.11 – kultura.uw – Pałac Kazimierzowski UW – koncert vivace / cantabile / maestoso w ramach Roku Chopina na UW, obok Miszy Kozłowskiego – fortepian.

Grudzień 2010
6.12 – hotel Sofitel Victoria – udział w gali rocznicowej 20-lecia Ośrodka Studiów Wschodnich.
Wydanie płyty Johann Adolf Hasse MISERERE CM 004.
12 i 19.12 – Archikatedra Św. Jana w Warszawie, Sala Koncertowa UMFC – Koncert Adwentowy Międzywydziałowej Katedry Muzyki Dawnej AMFC z udziałem studentów AMFC i innych uczelni muzycznych pod opieką artystyczną Agaty Sapiechy i Jadwigi Rappe, w programie m.in. Johann Sebastian Bach – Magnificat BWV 243.

Styczeń 2011
Udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Theodorowi Meronowi.
21.01 – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach – udział w koncercie „Jeżeli miłość jest…” z piosenkami Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, z udziałem Magdy Umer, Andrzeja Poniedzielskiego, Katarzyny Groniec, Zbigniewa Zamachowskiego, Piotra Machalicy, zespołu instrumentalnego.

Kwiecień 2011
6.04 – kultura.uw – kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy w Warszawie – Koncert Uniwersytecki, poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej, w programie Johann Adolf Hasse Miserere c-moll, Gabriel Fauré Requiem d-moll op. 48, wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Dorota Lachowicz – alt, Artur Janda – bas, Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego – chór kameralny i zespół instrumentalny, Andrzej Borzym – dyrygent.

Maj 2011
22.05 – kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej – koncert Międzywydziałowej Katedry Muzyki Dawnej AMFC z udziałem studentów AMFC i innych uczelni muzycznych pod opieką artystyczną Agaty Sapiechy i Jadwigi Rappe, w programie m.in. Johann Sebastian Bach – Magnificat BWV 243.

Czerwiec 2011
Udział w rozdaniu dyplomów MBA Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW i University of Illinois.