DOKONANIA / 2019-2020

WRZESIEŃ 2019 / Rok Wazowski na Zamku Królewskim

Muzyka nigdy nie znała granic i zawsze łączyła ludzi we wspólnym muzykowaniu. Na warszawskim Wazowskim dworze spotkali się więc muzycy, którzy przybyli tu z Południa (przede wszystkim z Włoch) i z Północy i razem tworzyli muzykę dla polskiego króla. Tę pochodzącą z różnych stron i komponowaną w różnych stylach muzykę przypominał bardzo interesujący cykl koncertów „Roku Wazowskiego”.

W ramach tego cyklu 29 września w pięknej Sali Balowej Zamku Królewskiego zabrzmiały instrumentalne Canzony Marcina Mielczewskiego i jego piękny koncert wokalny „Deus in nomine tuo”, wirtuozowskie canzony Tarquinia Meruli (Włocha na warszawskim dworze), wielkiej urody kantata, dialog sopranów utrzymany w mistycznej aurze – „Dulcis amor Jesu” pochodzącego z Gdańska Kaspara Förstera, oraz ośmiogłosowe motety Giovanniego Battisty Coccioli.

Giovanni Battista Cocciola jako pacholę śpiewał w królewskiej warszawskiej kapeli, aby w końcu znaleźć się na dworze Lwa Sapiehy w Wilnie. Z zapisu tabulaturowego polichóralną twórczość Coccioli odtworzyła muzykolog Irena Bieńkowska, a my przed laty włączyliśmy ją do naszego repertuaru i z wielką przyjemnością do niej wracamy. Wykonaliśmy więc kilka motetów Coccioli w znakomitym towarzystwie Dagmary Barnej, Joanny Lalek, Macieja Nerkowskiego i zespołu Royal Baroque Ensemble. Od klawesynu całość poprowadziła Lilianna Stawarz.

LISTOPAD 2019 / Gruzja – wizyta u stóp Kaukazu

Świąteczny weekend w Tbilisi! Przy okazji koncertu w rzymskokatolickim kościele św. św. Piotra i Pawła w Tbilisi, gdzie 11 listopada zaśpiewaliśmy polską muzykę od Szamotulczyka po „Walc Embarras”, chłonęliśmy smaki, barwy i zapachy Gruzji.

Konkurs na najlepsze chinkali, chaczapuri, ulubione wino i czaczę (gruzińska grappa) w otoczeniu niepowtarzalnej przyrody i wyjątkowej gruzińskiej kultury poskładane, jak puzzle, w bardzo kolorowy obrazek.

Odwiedziliśmy… i choć nie wszystko było perfekcyjne, pozostajemy pod wielkim wrażeniem.

STYCZEŃ 2020 / Kolędy na Saskiej Kępie

Po raz kolejny wystąpiliśmy na Saskiej Kępie w zaprzyjaźnionym i niezawodnym Promie Kultury. Zawsze tam na nas czeka wspaniała publiczność i bardzo życzliwe przyjęcie. Tym razem, w Święto Trzech Króli, zaprosiliśmy na podróż z kolędą po Europie. Zaczęliśmy ją w Hiszpanii, przez Francję, Włochy, Niemcy, Czechy, aż po Ukrainę i Rosję. Na dłużej zatrzymaliśmy się – oczywiście – w Polsce, zapraszając do wspólnego kolędowania. Koncert poprowadził Andrzej Borzym Jr, i choć kolędy łączy wspólny temat, to przeżywane w niuansach inaczej; o tych niuansach, ze swadą, opowiadał nasz Maestro. A potem były już tylko noworoczne życzenia.

WIOSNA 2020 / COVID-19

Zamilkliśmy w marcu i spotykając się wirtualnie trwaliśmy w milczeniu aż do końca czerwca…

SEZON 2019/2020
Wrzesień 2019