DOKONANIA / 2015-2016

SIERPIEŃ 2015 / Na pięknych Kaszubach

W sierpniu bywaliśmy na gościnnych Kaszubach — 16 sierpnia w Sierakowicach podczas V Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej (wspaniała impreza — polecamy!), 23 sierpnia w Skansenie w Nadolu podczas Dnia Miodu i Chleba. Zapraszamy na Kaszuby!

WRZESIEŃ 2015 / I Festiwal Dramma per Musica — Dieterich Buxtehude

Festiwal Oper Barokowych Dramma per musica — to brzmi dumnie. I my jesteśmy dumni, że obok polskiej premiery Haendlowskiego Orlanda, innych spektakli operowych i koncertów wokalnych, podczas pierwszej edycji Festiwalu zabrzmiało Membra Jesu nostri Dietericha Buxtehudego w naszym wykonaniu (18 września w Sali Kolumnowej UW).

GRUDZIEŃ 2015 / Niebywalencja w Krakowie

19 grudnia, na niewielkiej scenie sławnej krakowskiej Rotundy, wystąpiliśmy podczas galowego koncertu pierwszej Niebywalencji — Festiwalu im. J. Przybory. Przybora w Krakowie to rzadkość, więc nie zdziwiło nas serdeczne przyjęcie ze strony publiczności. Sprawcą Festiwalu było Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA, a my mieliśmy wielką przyjemność spotkać znakomitych laureatów, zacne jury i wspaniałych artystów, z którym występowaliśmy nie po raz pierwszy i — mamy nadzieję — nie ostatni: Magdę Umer, Artura Andrusa i Wojciecha Borkowskiego.
 

STYCZEŃ 2016 / Styczniowy weekend w Moskwie — 23-26 stycznia

Niezwykle nasycony był nasz pobyt w Moskwie; tylko kilka dni, a wydarzeń, przeżyć i emocji do wspominania przez długie zimowe wieczory….

Wzruszenie pierwsze: w Moskwie pojawiliśmy się, aby wziąć udział w uroczystości podziękowania darczyńcom, dzięki którym ukazała się Księga „Zabici w Katyniu”. Na ponad ośmiuset stronach zebrano biogramy Pomordowanych w Katyniu, ujęto w pięknej formie i wydano dzięki wpłatom Przyjaciół-Moskali z inicjatywy Polskiej Ambasady w Moskwie i Stowarzyszeniu „Memoriał”. W mroźny poniedziałkowy wieczór 25 stycznia, na zaproszenie Pani Ambasador Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, w Ambasadzie RP w Moskwie pojawili się ofiarodawcy. Wszyscy byliśmy wzruszeni i przejęci: zaproszeni Goście, Pani Ambasador kierująca do Nich słowa podziękowania i my, którzy dziękowaliśmy tak jak najlepiej potrafimy – śpiewając. A że czas był świąteczny, zaśpiewaliśmy kolędy z Europy: angielską, francuską, włoską, czeską, hiszpańskie, ale przede wszystkim kolędy polskie, a także ukraińskie i rosyjskie koliadki. Te ostatnie – wspólnie! Z łezką w niejednym oku.

A potem długie przyjaciół rozmowy à la fourchette.

Wzruszenie drugie: w niedzielę 24 stycznia koncert kolęd zaśpiewaliśmy w Katedrze Rzymskokatolickiej Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie, w miejscu niezwykłym, w którym odprawiane są nabożeństwa w ośmiu językach i w trzech obrzędach. Koncert bardzo ciepło przyjęty przez zasłuchanych wiernych… pod okiem Włodzimierza Wysockiego, który mieszkał naprzeciwko Katedry i gdzie teraz fakt ten uwiecznia pamiątkowa tablica.

Wzruszenie trzecie i kolejne: spotkanie z naszymi przyjaciółmi, którzy od kilku lat mieszkają w Moskwie, którzy przyjęli nas z iście słowiańską gościnnością serwując specjały kuchni rosyjskiej (Mariola i Jurek – bardzo dziękujemy!); i mroźny spacer na Patriarsze Prudy w poszukiwaniu Mistrza i Małgorzaty, ale – Broń Boże – nie rozmawiając z Nieznajomym.

Swoistym przeżyciem były też podróże metrem, niezwykły świat undergroundu, historia sztuki i człowieka opowiedziana pod ziemią. Także spacer po wieczornym Arbacie, syberyjskie specjały: steki z niedźwiedzia czy kotlet z renifera, w restauracji, w której przenieśliśmy się w klimaty Rosji z kart Czechowa, czy zaproszenie na gruzińskie zaręczyny przy okazji kolejnej kolacji.

Spacer po Moskwie to otwarta księga gęsto zapisana mnóstwem niespodziewanych przygód i zadziwień, jak w kalejdoskopie, w którym kolorowe szkiełka układają się w coraz to nowe obrazki.

MARZEC 2016 / Pasja na Ochocie

Z radością przyjęliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w Misterium wg Pasji Janowej Jana Sebastiana. Zaśpiewanie Pasji Bacha to zawsze wyjątkowa emocja dzielona z wiernymi słuchaczami, którzy tej emocji potrzebują i tłumnie w niej uczestniczą. Nie inaczej było 23 marca w kościele św. Jakuba przy Pl. Narutowicza. Kościół wypełniony „po brzegi” (a przecież niemały) zasłuchanymi uczestnikami tego Misterium, przeżywającymi to niezwykłe zjednoczenie słowa, muzyki i mistyki. Tekst Ewangelii i słowa występujących w Niej postaci Ewangelisty, Jezusa i Piłata podany został po polsku; podobnie teksty chorałów, które rozdane wśród słuchaczy prowokowały do wspólnego śpiewania. Zabieg ten spowodował, że zatarły się granice między wykonawcami, a słuchaczami; wszyscy byliśmy tam i wtedy jednocześnie, wspólnie przeżywający, a przecież też każdy indywidualnie.

Dziękujemy organizatorom: Aleksandrze Klimczak (sopran) i Tomaszowi Raffowi (bas) z Fundacji o.to.ja, pozostałym solistom: Małgorzacie Bartkowskiej (alt) i Rafałowi Grozdewowi (tenor), aktorom: Maciejowi Makowskiemu, Jakubowi Sewerynikowi oraz Kamilowi Przystałowi, którzy przeprowadzili nas przez Ewangeliczne przesłanie, i wreszcie zaprzyjaźnionym muzykom z Passion Ensamble pod kierunkiem Alicji Sierpińskiej.

MAJ-CZERWIEC 2016 / 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego

Wielkim zaszczytem było dla nas zaproszenie do udziału w 200-leciu Uniwersytetu Warszawskiego, NASZEJ Uczelni. 

Wraz z Chórem Akademickim UW zaśpiewaliśmy 14 maja w Sali Kolumnowej na zabytkowym kampusie uniwersyteckim podczas Nocy Muzeów. Była to oczywiście znakomita okazja, aby tłumnie zwiedzający mogli docenić urok nieznanej powszechnie Sali Kolumnowej, a także zauważyć, że zwykle kojarzące się z „ciężkim” brzmieniem chóry, lekko i swobodnie poruszają się w repertuarze rozrywkowym.

5 czerwca zaśpiewaliśmy – już sami – w wyjątkowym miejscu: na scenie XVIII-wiecznego Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich w Warszawie! Okazja była poważna – rozdanie nagród w konkursie fotografii naukowej i wernisaż pokonkursowej wystawy, zorganizowanej w ramach Jubileuszu 200-lecia. Na ogrodzeniu Łazienek wzdłuż Alej Ujazdowskich można było się przekonać o tym, że nauka może być nie tylko mądra, ale i piękna.

I na koniec kolejne miejsce do odkrycia: Centrum Nowych Technologii UW na Ochocie. Nasz koncert z piosenkami Agnieszki Osieckiej i Starszych Panów był jednym z atrakcji pikniku naukowego „Odkryj UW”, na zakończenie którego w stalowo-szklanym budynku CeNT zaprosiliśmy na koncert… wśród drzew!

KWIECIEŃ-CZERWIEC 2016 / Śpiewnik Pana Wasowskiego – pożegnanie z tytułem

Po trzech latach rozstajemy się z Teatrem Syrena i przedstawieniem Śpiewnik Pana Wasowskiego, wypełnionego piosenkami Mistrza Jerzego Wasowskiego do tekstów – przede wszystkim – Pana Jeremiego Przybory.

Idea Śpiewnika pojawiła się z okazji setnej rocznicy Urodzin Pana Jerzego. Obok wielkich piosenek bohaterami wieczoru byli:

    • Gwiazda, Justyna Steczkowska, która z równą namiętnością interpretowała, jak i zmieniała kolejne kreacje, niejednokrotnie każąc na siebie trochę czekać,

co znosił dzielnie,

    • Pan Dyrektor, Wojciech Malajkat, opowiadający w formie wykładu o roli piosenki w życiu człowieka i o roli piosenek Pana Wasowskiego w życiu człowieka wrażliwego,

i jeszcze my,

    • Collegium Musicum, trochę komentujący, trochę biorący udział, a przede wszystkim szczęśliwi.

Przez te trzy lata przedstawienie nabrało swobody i różnorodnych niuansów, przyciągało i bawiło widzów, stało się pełną niespodzianek swoistą rozmową z widownią. Dla nas WIELKĄ PRZYGODĄ. Dziękujemy!

Tym bardziej byliśmy usatysfakcjonowani, kiedy okazało się, że „pożegnaniom nie było końca” i kiedy zaśpiewaliśmy piosenki duetu Wasowski/Przybora jeszcze raz: 29 czerwca na inaugurację 21. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. My wśród Gwiazd, Międzyzdroje, morze, lato… Piękne pożegnanie z tytułem.

SEZON 2015/2016

Sierpień 2015
16.08 – koncert „Piosenki Starszych Panów” w zabytkowym kościele w Sierakowicach w ramach V Festiwalu Muzyki Kameralnej (organizator: Stowarzyszenie Discantus)
23.08 – koncert „Miłość nieduża” w skansenie Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu w ramach Dnia Chleba i Miodu (organizator: Muzeum Ziemi Puckiej im. F. Ceynowy w Pucku)

Wrzesień 2015
11.09 – udział w mszy św. w kościele św. Marcina w Warszawie w rocznicę śmierci Marka Karpia (organizator: Ośrodek Studiów Wschodnich)
12.09 – spektakl „Śpiewnika Pana Wasowskiego” w Teatrze Syrena
18.09 – Dietrich Buxtehude „Membra Jesu nostri” – koncert wokalno-instrumentalny w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego UW w ramach I. Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per musica”, z udziałem zespołu Gradus ad Parnassum i solistów: Dagmara Barna, Joanna Lalek, Karolina Kuklińska, Przemysław Borys, Maciej Falkowski (organizator: Stowarzyszenie „Dramma per musica”)
29.09 – udział w inauguracji roku akademickiego EMBA Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW

Październik 2015
9.10 – spektakl „Śpiewnika Pana Wasowskiego” w Teatrze Syrena
15.10 – koncert Piosenek Starszych Panów podczas gali Nagrody Teofrasta dla najlepszych książek psychologicznych w 2015 r. (organizator: miesięcznik „Charaktery”)
20.10 – udział w odnowieniu doktoratu prof. Juliusza Domańskiego (organizator: Wydział Polonistyki UW)

Listopad 2015
7.11 – Johann Sebastian Bach „Pasja wg św. Jana” BWV 245 – koncert wokalno-instrumentalny w kościele Św. Krzyża w warszawie z udziałem zespołu instrumentalnego i solistów (Olga Pasiecznik, Kacper Szelążek, Jan Petryka, Jarosław Bręk, Maciej Nerkowski, Karol Kozłowski) w ramach obchodów Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego i 20-lecia zespołu (organizator: Collegium Musicum UW)
13, 14.11 – spektakle „Śpiewnika Pana Wasowskiego” w Teatrze Syrena

Grudzień 2015
18.12 – udział w spotkaniu opłatkowym Ośrodka Studiów Wschodnich
19.12 – udział w koncercie galowym Festiwalu im. Jeremiego Przybory „Niebywalencja” w Centrum Kultury Rotunda w Krakowie, obok Magdy Umer, Artura Andrusa, Wojciecha Borkowskiego (organizator: Stowarzyszenie Promocji Twórczości Kabaretowej PAKA)

Styczeń 2016
9.01 – „Koncert noworoczny” w ZSS w Łbiskach (organizator: Gmina Piaseczno, Sołectwo Wólka Kozodawska)
23-26.01 – zagraniczny wyjazd koncertowy do Rosji (organizator: Ambasada RP w Moskwie): 24.01 – koncert w katedrze rzymskokatolickiej Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie; 25.01 – koncert w Ambasadzie RP dla darczyńców wydania księgi „Zabici w Katyniu”   

Marzec 2016
23.03 – „Pasja na Ochocie 2016” – udział w wykonaniu Pasji wg. św. Jana BWV 245 J.S. Bacha w kościele św. Jakuba w Warszawie (organizatorzy: Fundacja o.to.ja, Dzielnica Ochota m.st. Warszawy)

Kwiecień 2016
30.04 – spektakl „Śpiewnika Pana Wasowskiego” w Teatrze Syrena – pożegnanie z tytułem

Maj 2016
14.05 – udział w Nocy Muzeów na UW
16.05 – występ podczas wernisażu pokonkursowej wystawy fotografii naukowej w Teatrze Królewskim w łazienkach Królewskich w Warszawie w ramach Jubileuszu 200-lecia UW

Czerwiec 2016
8.06 – udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa UW prof. Elhananowi Helpmanowi
6.06 – spotkanie edukacyjne „Pasja –Muzyka – Kultura”
18.06 – występ z repertuarem rozrywkowym podczas imprezy „Odkryj UW – Kampus Ochota” w hallu głównym Centrum Nowych Technologii UW w ramach Jubileuszu 200-lecia UW
29.06 – spektakl „Śpiewnika Pana Wasowskiego” podczas Międzynarodowego Festiwalu Gwiazd z Międzyzdrojach (organizator: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach)