DOKONANIA / 2014-2015

SIERPIEŃ 2014 / Pamięć została

13 sierpnia 2014 r. – w Dniu Starówki zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów — Dzielnicę Śródmieście — do udziału w widowisku muzycznym upamiętniającym tragiczne wydarzenia na Starówce 13 sierpnia 1944 roku, w siedemdziesiątą rocznicę tych wydarzeń (wybuch czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego). Głównymi bohaterami wieczoru były powstańcze wiersze poetów — Baczyńskiego, Gajcego, Białoszewskiego, Józefa Szczepańskiego „Ziutka”, ks. Twardowskiego — ubrane muzycznie przez współczesnych kompozytorów, m.in. przez Andrzeja Perkmana, któremu powierzono kierownictwo muzyczne widowiska. Całość wyreżyserował Miron Zajfert, a my wystąpiliśmy obok śpiewających młodych aktorów: Małgorzaty Czajki, Karoliny Czarneckiej, Pauliny Korthals, Moniki Węgiel, Mateusza Banasiuka, Marcina Januszkiewicza, Janusza Krucińskiego, Mateusza Rusina.

Na koniec spadł deszcz (tak go brakowało siedemdziesiąt lat temu, podczas dywanowych nalotów na Stare Miasto), tym bardziej wzruszająca była publiczność, która pozostała z wykonawcami do finału, Śpiewu murów Tadeusza Gajcego z repertuaru zespołu Dezerter…

Jak nie kochać strzaskanych tych murów,
tego miasta, co nocą odpływa,
kiedy obie z greckiego marmuru
i umarła Warszawa i żywa.

WRZESIEŃ 2014 / Od Kraju Basków po Katalonię – 11-20 września 2014 r.

Nasza hiszpańska podróż rozpoczęła się od „trzęsienia ziemi”, jak u Hitchcocka. O 22.00 mieliśmy lądować w Barcelonie i meldować się w hotelu, ale podczas odprawy okazało się, że mamy kilka godzin opóźnienia. W efekcie wystartowaliśmy ok. 4.00 nad ranem… Całe szczęście, że w planach na następny dzień nie było żadnego ważnego koncertu…

Szczęśliwie tylko początek wyprawy miał coś z dreszczowca. W następnych kilku dniach realizowaliśmy nasze plany: wizytę w uroczym San Sebastian i koncert zorganizowany przez Josu Okiñenę, zaprzyjaźnionego pianistę i profesora miejscowego konserwatorium, wzruszające śpiewanie podczas uroczystej mszy w pięknej katedrze w Pampelunie, bardzo ciepło przyjęty koncert w Lekaroz — maleńkiej górskiej osadzie.

Tu szczególne słowa podziękowania dla Ani Radomskiej, skrzypaczki z Filharmonii w Pampelunie i wspaniałej animatorki kultury, która zorganizowała nam koncerty. Była naszą przewodniczką, dzięki której w Pampelunie i w Nawarze czuliśmy się jak w domu. Dziękujemy też Małgosi Grochowicz i Jej Rodzinie — Małgosiu, wiesz za co!

Poza tym nasycaliśmy się niezwykłością miejsc: w Leyre czekały na nas „rogate” kolumny i jedyna taka wczesnoromańska perspektywa, przyklejone do skał „gniazdo” – klasztor San Juan de la Peña, miasteczko Sos del Rey Catolico, jedno z tych niezapomnianych, Saragossa i Huesca, wino, pintxosy i tapasy (co kto lubi). Na koniec jeszcze wizyta u sępów, w ich niedostępnej krainie.

Drugą część podróży spędziliśmy w Lloret del Mar, jako uczestnicy festiwalu i konkursu. Możemy pochwalić się złotymi dyplomami w trzech kategoriach, a hitem okazał się nasz udział w kategorii pop, którą wygraliśmy. Klasą samą w sobie był wielki — pod każdy względem — Mótettukór Hallgrímskirkju z dalekiego Reykjaviku, który bezapelacyjnie zdobył Grand Prix. Usłyszeliśmy dużo ciepłych słów na temat naszego śpiewania, a od pewnego czeskiego jurora, że śpiewamy „vyborne”. I znowu przez moment znaleźliśmy się w dreszczowcu, kiedy autokar z naszymi strojami koncertowymi nie dotarł na umówione miejsce i przed występem festiwalowym w katedrze w Barcelonie zrobiło się nerwowo. To tylko dodało odrobinę pieprzu do mnóstwa wrażeń nazbieranych w nasze „collegiumowe puzdereczko chwil szczęśliwych”.

GRUDZIEŃ 2014/STYCZEŃ 2015 / Hej, kolęda, kolęda…
 

To był bardzo intensywny kolędowy sezon. W ostatnią niedzielę grudnia zostaliśmy zaproszeni do Muzeum Hutnictwa w Pruszkowie. My zaśpiewaliśmy kilka kolęd z naszego repertuaru, ale głównym punktem spotkania było wspólne kolędowanie z — bardzo życzliwie do tego pomysłu ustosunkowaną — publicznością. Bardzo miły wieczór i cenna inicjatywa.

10 stycznia z kolędą pojechaliśmy do Łbisk (kierunek Zalesie), gdzie z przyjemnością zaśpiewaliśmy w imponującej auli miejscowej szkoły. Kolędy polskie i nie tylko, spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem. To było już nasze kolejne spotkanie w Łbiskach. Jesienią zaprezentowaliśmy tam koncert piosenek do tekstów Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej Miłość nieduża. Można więc powiedzieć, że z Łbiskami jesteśmy zaprzyjaźnieni.

Następnego dnia, w niedzielę na koncert kolęd gorąco zapraszaliśmy do kościoła św. Karola Boromeusza w parafii św. Andrzeja przy ulicy Chłodnej. Był to jeden z najzimniejszych wieczorów tej zimy, tym bardziej więc wzruszała nas reakcja licznie zgromadzonych słuchaczy. Nasze wzruszenie było tym większe, że tym kolędowaniem upamiętnialiśmy 20. rocznicę naszego pierwszego koncertu, właśnie u św. Andrzeja (też było bardzo zimno) w 1995 roku.

Tydzień później, 18 stycznia, zaśpiewaliśmy w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawiskach. Koncert karnawałowy składał się z dwóch części: najpierw naszymi tradycyjnymi kolędami wspominaliśmy niedawne święta, aby w części drugiej zaprezentować kilka piosenek Starszych Panów. Publiczność otaczała nas ze wszech stron tak, że Andrzej kłaniał się „naokoło”. To zawsze bardzo cieszy, kiedy słuchacze reagują żywo, ze zrozumieniem i radością. Właściwa muzyka na właściwym miejscu (mamy też nieskromną nadzieję, że i właściwie wykonana).

Sezon kolędowy zakończyliśmy w pierwszą niedzielę lutego w przepięknej romańskiej bazylice w Czerwińsku. To niezwykłe miejsce nad Wisłą, jeden z najcenniejszych zabytków Mazowsza, zdecydowanie warte jest powrotów. Jesteśmy więc umówieni na kolejne spotkania.

KWIECIEŃ 2015 / Wiosna Chórów na UW

24kwietnia, dzięki zaproszeniu naszych przyjaciół z Chóru Akademickiego UW, zaśpiewaliśmy na Międzynarodowym Festiwalu Wiosna Chórów na UW obok Chóru Akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej, Chóru Kameralnego „KameLeon” Akademii Leona Koźmińskiego, Corale Quadriclavio z Bolonii i Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej.
 

SEZON 2014/2015 / Śpiewnik Pana Wasowskiego
Przez cały sezon z wielką satysfakcją kontynuowaliśmy współpracę z Teatrem Syrena, Justyną Steczkowską i Wojciechem Malajkatem w kolejnych spektaklach Śpiewnika Pana Wasowskiego.
 
 

 

SEZON 2014/2015
 
Sierpień 2014
13.08 – udział w koncercie Pamięć została z okazji Dnia Pamięci Starówki w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Placu Zamkowym w Warszawie.

Wrzesień 2014
7.09 – koncert a cappella w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
11-20.09 – zagraniczny wyjazd koncertowy do Hiszpanii: 13.09 – koncert w kościele Nuestra Señora de Lourdes w San Sebastian, 14.09 – koncert w katedrze Santa Maria Real w Pampelunie, 14.09 – koncert w kościele San Bartolome w Lekaroz; 16-19.09 – udział w IV Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym Canco Mediterrania w Lloret de Mar: 17.09 – udział w paradzie chórów, koncert konkursowy w kościele Sant Roma w Lloret de Mar, 18.09 – koncert festiwalowy w katedrze Santa Creu i Santa Eulàlia w Barcelonie, 19.09 – udział w koncercie Made in Poland na Placa de Vila w Lloret de Mar
28.09 – Teatr Syrena – Śpiewnik Pana Wasowskiego.

Październik 2014
18.10 – koncert „Miłość nieduża” w Auli Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach.
25/26.10 – Hall Rektorski Pałacu Kazimierzowskiego UW – udział w koncertach cyklu BACH 200 UW cyklu obok {oh!} Orkiestry Historycznej, Joanny Radziszewskiej – sopran i Dawida Biwo – bas.

Listopad 2014
23.11 – Teatr Syrena – Śpiewnik Pana Wasowskiego.

Grudzień 2014
19.12 – udział w spotkaniu opłatkowym Ośrodka Studiów Wschodnich.
28.12 – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie – koncert Kolędowanie przy kominku.

Styczeń 2015
10.01 – koncert Kolędy polskie i nie tylko w Auli Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach.
17.01 – CMUW DWUDZIESTOLECIE – koncert Kolędy polskie i nie tylko w parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie – symboliczny początek obchodów 20-lecia zespołu.
18.01 – koncert Karnawał z kolędami w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Luty 2015
1.02 – koncert Kolędy polskie i nie tylko w Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą, obok Andrzeja Krucza – słowo.
28.02 – Kościół Akadermicki św. Anny – udział w koncertach cyklu BACH 200 UW cyklu obok orkiestry Ensemble Hyacinthus, Anny Radziejewskiej – alt i Piotra Wilczyńskiego – organy.

Marzec 2015
14/15.03 – CMUW DWUDZIESTOLECIE – Dietrich Buxtehude Membra Jesu nostri – koncerty wokalno-instrumentalne w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego UW z udziałem zespołu Gradus ad Parnassum i solistów: Dagmara Barna, Joanna Lalek, Karolina Kuklińska, Przemysław Borys, Maciej Falkowski.
14.03-29.04 – CMUW DWUDZIESTOLECIE – wystawa jubileuszowa Tu byliśmy – 20 lat Collegium Musicum UW w Hallu Starej Biblioteki UW.
Udział w uroczystości wręczenia dyplomu doktora honoris causa UW prof. Andrzejowi Białynickiemu-Biruli.
28.03 – Teatr Syrena – Śpiewnik Pana Wasowskiego.

Kwiecień 2015
2.04 – udział w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu we współpracy z Fundacją JiM.
23.04 – Sala Kolumnowa Wydziału Historycznego UW – udział w Międzynarodowym Festiwalu Wiosna Chórów na UW.

Maj 2015
16.05 – udział w Nocy Muzeów na UW.
24.05 – Teatr Syrena – Śpiewnik Pana Wasowskiego.

Czerwiec 2015
Udział w rozdaniu dyplomów WIEMBA Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW.
20/21.06 – CMUW DWUDZIESTOLECIEKiedy mnie już nie będzie – premiera koncertu z piosenkami Agnieszki Osieckiej w aranżacjach Andrzeja Borzyma w Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie.
22.06 – udział w odsłonięciu popiersia prof. Witolda Czachórskiego i nadaniu jego imienia Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji UW.
25.06 – udział w sesji jubileuszowej prof. Zbigniewa Kruszyńskiego na Wydziale Prawa i Administracji UW.