DOKONANIA / 2012-2013

SIERPIEŃ 2012 / W Leśniczówce Pranie u Mistrza Ildefonsa

 •  

 • 12 sierpnia, w towarzystwie Wojciecha Malajkata, wystąpiliśmy pod przyjaznym skrzydłem Zielonej Gęsi w ramach cyklu niedzielnych letnich koncertów. Pan Wojciech pięknie przeczytał fragmenty Kroniki Olsztyńskiej Gałczyńskiego, a my zaśpiewaliśmy pieśni z tekstami polskich poetów różnych epok, od Mikołaja Reja po Jana Kasprowicza.  Czarowne miejsce, czarowna poezja, zasłuchana publiczność, zadumane jezioro… Czegóż chcieć więcej?

  SIERPIEŃ 2012 / Macedonia – Festiwal Chóralny w Ochrydzie

   

 • W Macedonii (23-27 VIII) wystąpiliśmy w kilku koncertach o różnym charakterze. Zaprezentowaliśmy się w muzyce sakralnej, w pieśniach inspirowanych polskim folklorem; zaśpiewaliśmy też piosenki Starszych Panów i do tekstów Agnieszki Osieckiej.Do Macedonii jechaliśmy przez Węgry, gdzie zatrzymaliśmy się „na popas” w Peczu. Zwiedziliśmy okoliczne winnice (do dziś trwają spory, które wino najlepsze…) i przez Serbię dojechaliśmy do Skopje. Tutaj udało nam się zwiedzić Muzeum Matki Teresy i poznać przemiłą Panią Dyrektor Muzeum, która poświęciła nam swój czas i życzliwie opowiedziała o zebranych pamiątkach.

  A w Ochrydzie czekał na nas „oficer łącznikowy”, który opiekował się nami w ramach festiwalu. Nasza znajomość zdecydowanie przełamała standardowe, służbowe konwenanse. Po prostu zaprzyjaźniliśmy się. Petar, bardzo Ci dziękujemy.

  W Ochrydzie też czekała na nas ogromna porcja muzyki, którą na Bałkanach kochają i śpiewają przy każdej okazji. Muzyki, która spaja bałkańską historię, kulturę, tradycję, zacierając szczęśliwie bolesne różnice. Przez sympatyczny Nowy Sad wróciliśmy do domu, przywożąc ze sobą mnóstwo wrażeń i materiału do przemyślenia.

  WRZESIEŃ 2012 / Muzyczne Arkady Kubickiego
   

   

 • W niedzielę, 2 września, spotkaliśmy się z tłumnie przybyłymi słuchaczami na koncercie Miłość nieduża. Cieszymy się, kiedy mamy okazję zaśpiewać „nasze” piosenki Panów Wasowskiego i Przybory, kiedy przedstawiamy kolejne piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej, które dla nas niestrudzenie aranżuje Andrzej Borzym, i kiedy prezentujemy je zasłuchanej, zainteresowanej, życzliwej publiczności.
  PAŹDZIERNIK 2012 / Dzień Papieski na Bielanach

  W pokamedulskim kościele na warszawskich Bielanach zaśpiewaliśmy  „Czternaście encyklik papieskich” – wielowątkowe „oratorium” autorstwa Stanisława Szczycińskiego na chór i fortepian jazzujący. „Chór” stworzyliśmy w tym wypadku we współpracy z Zalesiańskim Towarzystwem Śpiewaczym, dyrygował Andrzej Borzym, na cyfrowym fortepianie jazzował sam kompozytor, a lektorem był niezrównany proboszcz Parafii Lasu Bielańskiego, ksiądz Wojtek Drozdowicz.

   

   

  GRUDZIEŃ 2012 / STYCZEŃ 2013 / Benjamin Britten — A Ceremony of Carols

   

 • Najpierw na Uniwersytecie Warszawskim (14 grudnia) w ramach cyklu gra Europa!, potem (16 grudnia) we wspaniałej Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, w Święto Trzech Króli w Legionowie (6 stycznia) i jeszcze w nowoczesnej sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach (20 stycznia) — zaśpiewaliśmy A Ceremony of Carols Brittena, cykl kompozycji na chór i harfę, z uroczym wsparciem Barbary Witkowskiej.

  Pierwszy z grudniowych koncertów poświęcony był muzyce angielskiej, stąd zabrzmiały także staroangielskie pieśni i arie mistrzów Dowlanda, Bowla, Purcella w wykonaniu Piotra Olecha i Barbary Witkowskiej. Potem już skoncentrowaliśmy się na świątecznej atmosferze. Dzieło Brittena to pełen różnorodnych pomysłów kompozytorskich fresk muzyczny, radosna, ale i refleksyjna opowieść o Bożym Narodzeniu; znakomicie więc w kontrapunkcie do Ceremony of Carols znalazły się nasze, tradycyjne kolędy. Ciepło przyjęte przez licznych słuchaczy przenoszą rozważania natury ogólnej na swojskie, domowe przeżywanie tych niezwykłych Urodzin.

  To chyba będzie przebój także w kolejnych sezonach. Oby tylko nasze solistki — Łucja, Marysia i Asia — nie złapały jakiegoś zimowego przeziębienia!

  MARZEC 2013 / 22. Semaine polonaise w Tuluzie

   

 • W poszukiwaniu wiosny wybraliśmy się do Francji. 27 i 28 marca wystąpiliśmy z programem utworów polskiego socrealizmu w ramach 22. Tygodnia Polskiego w Tuluzie, na zaproszenie Uniwersytetu Tuluza II — Le Mirail i Stowarzyszenia Semaines polonaises de Toulouse. Publiczność obu koncertów — w uniwersyteckiej Fabrique Culturelle oraz w pięknej Sali Czerwonej Musée des Augustins — mogła posłuchać bojowych pieśni o socjalizmie, partii i planie, rzewnych „żołnierskich” piosenek i „ludowych” melodii o elektryfikacji. Zakazane jazzowe rytmy w znanych przebojach z tamtych lat przemyciło doskonałe Trio Krzysztof Herdzin — Robert Kubiszyn — Cezary Konrad. Niezrównani organizatorzy zapewnili francuskiej widowni doskonałe tłumaczenia tekstów — dla nas francuski przekład socrealistycznej liryki był także wielką atrakcją, podobnie jak szybki rajd po cudnych kościołach Tuluzy.

  KWIECIEŃ/MAJ 2013 / 100-lecie urodzin Jerzego Wasowskiego

Od lat z ogromną satysfakcją śpiewamy piosenki niezapomnianego duetu Przybora & Wasowski. Mieliśmy zaszczyt prezentować je Panu Jeremiemu i Pani Marii Wasowskiej. Nie mogliśmy zatem nie zauważyć 100-lecia urodzin Jerzego Wasowskiego, przypadających w 2013 r. Pomysłów mieliśmy dużo — szalenie inspirująca to twórczość. Końcowym efektem pracy i zaangażowania wielu osób okazały się spektakl warszawskiego Teatru Syrena, zatytułowany Śpiewnik Pana W., oraz koncert W co się bawić? na Uniwersytecie Warszawskim.

Śpiewnik Pana W. w reżyserii Krzysztofa Jaślara to wykład o piosence, prowadzony przez Wojciecha Malajkata (lub czasami Artura Andrusa), w którym muzyczne odzwierciedlenia różnych piosenkowych przypadków à la Wasowski wykonują Justyna Steczkowska w roli Gwiazdy Wieczoru — i my, Chór w roli Chóru. Jesteśmy w teatrze, na scenie, zatem zdecydowanym krokiem wychodzimy ze swoich chóralnych póz i ról: ruszając się — śpiewamy, śpiewając — ruszamy się. Na początku było bardzo niełatwo, trochę śmieszno, trochę straszno: czy ewentualna publiczność będzie ucieszona pomysłami choreograficznymi, czy raczej naszym ich wykonaniem? Twórcy spektaklu jednak w nas wierzyli, bo premiera doszła do skutku, a za nią kilka wiosennych przedstawień — najpierw przy aplauzie „krewnych i znajomych królika”, którzy odkryli w zespole utajony potencjał sceniczny, a potem na prawdziwej premierze. Z widowni oglądały nas pokolenia polskich aktorów, wśród nich m.in. Irena Santor, która po spektaklu serdecznie nam gratulowała. Podobało się — a chór był bardzo chwalony!
Po wakacyjnej przerwie spektakl wraca na afisz. Zapraszamy!

 
Do współpracy przy koncercie W co sie bawić? zaprosiliśmy trio jazzowe Andrzeja Jagodzińskiego, a scenariusz ułożyli i koncert poprowadzili — ku naszej radości — Państwo Monika i Grzegorz Wasowscy. 26 maja w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowaliśmy kilkanaście piosenek Pana Jerzego w wersji na chór a cappella w opracowaniach Andrzeja Borzyma, z jazzowym kontrapunktem Tria Jagodziński — Cegielski — Bartkowski. Zasłuchana publiczność mogła po raz kolejny przekonać się, że piosenki te nadal zachwycają i otwierają przed wykonawcami i słuchaczami kolejne tajemne drzwi do piękna i wysublimowania. Tytułową piosenką W co się bawić? przypomnieliśmy dyskretnie, że Jerzy Wasowski pisywał muzykę także do tekstów innych niż Jeremi Przybora autorów, m.in. Wojciecha Młynarskiego.

Słuchając wspomnień o Tacie Wasowskim, patrząc w uśmiechnięte twarze znajomych i przyjaciół, wielbicieli i sympatyków mieliśmy wrażenie, że udało nam sie wywołać dobrego i pięknego ducha Pana Jerzego, który życzliwie nam patronował.

SEZON 2012/2013

Sierpień 2012
Guzianka 10-15.08
12.08 – koncert z cyklu Muzyka u Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w ramach Sezonu Kulturalnego 2012, obok Wojciecha Malajkata.
19-28.08 – wyjazd koncertowy do Macedonii: udział w Ohrid Choir Festival w Ochrydzie (Macedonia), 4 koncerty festiwalowe, m.in. w cerkwii św. Zofii w Ochrydzie.

Wrzesień 2012
2.09 – Arkady Kubickiego (Zamek Królewski w Warszawie) – koncert Miłość nieduża w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki
Udział w mszy św. w kościele św. Marcina w Warszawie w rocznicę śmierci Marka Karpia.
Udział w inauguracji roku akademickiego Wydziału Chemii UW.

Październik 2012
Udział w inauguracji roku akademickiego Uczelni Vistula.
14.10 – kościół Pokamedulski Niepokalanego Poczęcia NMP w Lasku Bielańskim – koncert w ramach Dnia Papieskiego na Bielanach, w programie Czternaście encyklik papieskich Stanisława Szczycińskiego na chór i fortepian jazzujący; wyk. połączone chóry Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego i Collegium Musicum UW, Stanisław Szczyciński – fortepian, Andrzej Borzym – dyrygent, ks. Wojciech Drozdowicz – lektor.

Listopad 2012
Udział w rozdaniu dyplomów Wydziału Chemii UW.

Grudzień 2012
Udział w spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
14.12 – kultura.uw – Aula Starej Biblioteki UW – koncert gra Europa!: Albion w ramach programu kultura.uw, obok Piotra Olecha – alt i Barbary Witkowskiej – harfa; w programie m.in. A Ceremony of Carols op.28 Benjamina Brittena.
16.12 – Sala Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie – koncerty kolędowe, obok Barbary Witkowskiej – harfa; w programie m.in. A Ceremony of Carols op.28 Benjamina Brittena.
Udział kwartetu smyczkowego Collegium Musicum UW w opłatku rektorskim UW.

Styczeń 2013
6.01 – koncert kolędowy w kościele p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie, obok Barbary Witkowskiej – harfa; w programie m.in. A Ceremony of Carols op.28 Benjamina Brittena.
20.01 – koncert kolędowy w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, obok Barbary Witkowskiej – harfa; w programie m.in. A Ceremony of Carols op.28 Benjamina Brittena.

Luty 2013
Udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa UW prof. Michaelowi Müllerowi.

Marzec 2013
26-28.03 – wyjazd koncertowy do Francji wspólnie z triem jazzowym Krzysztofa Herdzina, udział w 22. Semaine Polonaise de Toulouse – „Socrealizm. Expressions du réalisme socialiste dans les lettres et les arts”, organizowanym przez Sekcję Polonistyki Uniwersytetu Tuluza II Le Mirail: 27.03 – koncert w Fabrique culturelle de l’Université de Toulouse,28.03 – koncert w Salon Rouge Musée des Augustins.

Kwiecień 2013
5, 6, 7, 9, 10, 11.04 – Teatr Syrena w Warszawie – udział w premierze i kolejnych spektaklach „Śpiewnik Pana W.” w reż. Krzysztofa Jaślara, obok Justyny Steczkowskiej, Wojciecha Malajkata/Artura Andrusa i zespołu jazzowego Romana Hudaszka i Marcina Partyki.

Maj 2013
5, 8, 14.05 – Teatr Syrena w Warszawie – udział w spektaklach „Śpiewnik Pana W.” w reż. Krzysztofa Jaślara, obok Justyny Steczkowskiej, Wojciecha Malajkata i zespołu jazzowego Romana Hudaszka i Marcina Partyki.
18.05 – udział w Nocy Muzeów na UW.
26.05 – kultura.uw – Auditorium Maximum UW – koncert „W co się bawić? – 100-lecie Jerzego Wasowskiego”, główne wydarzenie 100-lecia urodzin Kompozytora, obok z tria jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego, prowadzenie: Monika i Grzegorz Wasowscy.

Czerwiec 2013
Udział w rozdaniu dyplomów MBA Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW i University of Illinois.