DOKONANIA / 2012

KWIECIEŃ 2012 / „Piłem w Spale, spałem w Pile”
 

W warszawskim Teatrze Syrena wystąpiliśmy u boku Artura Andrusa i jego gości, m.in. Grupy MoCarta. Efektem dwóch przedstawień będzie płyta DVD z największymi przebojami Pana Artura. Czekamy!

CZERWIEC 2012 / Chełmińskie emocje

Byliśmy w Chełmnie — znów. I znów było super. Kilka dni trudnych prób, wieczornego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń.

Mieliśmy zaszczyt zainaugurować X Jubileuszowy Festiwal Muzyka w zabytkach Chełmna, obok kwartetu smyczkowego Prima Vista i gitarzysty Leszka Potasińskiego. Skoro Leszek obok nas — to na pewno zabrzmiało Romancero Gitano. Cały wieczór w kościele św. Jakuba i św. Mikołaja poświęcony był muzyce hiszpańskiej. Asturias Albeniza i poezja Lorki w pięknie odnowionym gotyckim wnętrzu brzmiały wyjątkowo niecodziennie. Mamy nadzieję jeszcze kiedyś tam zaśpiewać.

Nie ma co ukrywać — nie były nam także obce emocje piłkarskie, które połączyły całą Polskę w czerwcu tego roku.

 
 

SIERPIEŃ – WRZESIEŃ 2012 / Letnie koncerty…

…w Leśniczówce Pranie u Mistrza Ildefonsa

12 sierpnia, w towarzystwie Wojciecha Malajkata, wystąpiliśmy pod przyjaznym skrzydłem Zielonej Gęsi w ramach cyklu niedzielnych letnich koncertów. Pan Wojciech pięknie przeczytał fragmenty Kroniki Olsztyńskiej Gałczyńskiego, a my zaśpiewaliśmy pieśni z tekstami polskich poetów różnych epok, od Mikołaja Reja po Jana Kasprowicza.  Czarowne miejsce, czarowna poezja, zasłuchana publiczność, zadumane jezioro… Czegóż chcieć więcej?

…podczas Festiwalu Chóralnego w Ochrydzie

W Macedonii (23-27 VIII) wystąpiliśmy w kilku koncertach o różnym charakterze. Zaprezentowaliśmy się w muzyce sakralnej, w pieśniach inspirowanych polskim folklorem; zaśpiewaliśmy też piosenki Starszych Panów i do tekstów Agnieszki Osieckiej.

Do Macedonii jechaliśmy przez Węgry, gdzie zatrzymaliśmy się „na popas” w Peczu. Zwiedziliśmy okoliczne winnice (do dziś trwają spory, które wino najlepsze…) i przez Serbię dojechaliśmy do Skopje. Tutaj udało nam się zwiedzić Muzeum Matki Teresy i poznać przemiłą Panią Dyrektor Muzeum, która poświęciła nam swój czas i życzliwie opowiedziała o zebranych pamiątkach.

A w Ochrydzie czekał na nas „oficer łącznikowy”, który opiekował się nami w ramach festiwalu. Nasza znajomość zdecydowanie przełamała standardowe, służbowe konwenanse. Po prostu zaprzyjaźniliśmy się. Petar, bardzo Ci dziękujemy.

W Ochrydzie też czekała na nas ogromna porcja muzyki, którą na Bałkanach kochają i śpiewają przy każdej okazji. Muzyki, która spaja bałkańską historię, kulturę, tradycję, zacierając szczęśliwie bolesne różnice. Przez sympatyczny Nowy Sad wróciliśmy do domu, przywożąc ze sobą mnóstwo wrażeń i materiału do przemyślenia.

…w warszawskich Arkadach Kubickiego
 

W niedzielę, 2 września, spotkaliśmy się z tłumnie przybyłymi słuchaczami na koncercie Miłość nieduża. Cieszymy sie, kiedy mamy okazję zaśpiewać „nasze” piosenki Panów Wasowskiego i Przybory, kiedy przedstawiamy kolejne piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej, które dla nas niestrudzenie aranżuje Andrzej Borzym, i kiedy prezentujemy je zasłuchanej, zainteresowanej, życzliwej publiczności.

PAŹDZIERNIK / Dzień Papieski na Bielanach

Kościół Pokamedulski Niepokalanego Poczęcia NMP w Lasku Bielańskim, 14 października 2012 r.

„Czternaście encyklik papieskich” Stanisława Szczycińskiego na chór i fortepian jazzujący.

Połączone chóry Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego i COLLEGIUM MUSICUM UW, Stanisław Szczyciński — fortepian, Andrzej Borzym — dyrygent, ks. Wojciech Drozdowicz — lektor