DOKONANIA / 2011-2012

SIERPIEŃ 2011 / Kalinowe spotkanie

7 sierpnia 2011 minęła 20. rocznica śmierci Kaliny Jędrusik.

Z tej okazji w kościele Środowisk Twórczych spotkali się Jej przyjaciele i wielbiciele. I choć okazja niewesoła, to samo spotkanie pełne było uśmiechu, a zaduma nad losem i przemijaniem, pełna swoistej radości; to fascynujące i inspirujące, że byli wśród nas tacy ludzie, jak Pani Kalina.
Zostaliśmy poproszeni podczas tej uroczystości o zaśpiewanie kilku piosenek z repertuaru Kaliny Jędrusik, które skomponowali dla niej Starsi Panowie, a które od lat — z wielkim upodobaniem — wykonujemy.
Pani Annie Bojarskiej, niestrudzonej organizatorce tego spotkania, dziękujemy za zaproszenie. Byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy wystąpić przed tak wybitnymi postaciami polskiej sceny. Długo potem jeszcze brzmiały w nas słowa wieńczącej piosenki:

Kalinowe noce, kalinowe dni, kalinowe serce, które skradłeś mi….

 

LISTOPAD 2011 / VII Warszawski Festiwal Gitarowy

Romancero Gitano zaśpiewaliśmy po kilku latach przerwy, ale za to w niezwykle prestiżowych okolicznościach – w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego podczas VII Warszawskiego Festiwalu Gitarowego. I do tego z „przytupem”, czyli z kastanietami Doroty Szczepańskiej. Przyrzekliśmy sobie z Leszkiem Potasińskim powrót do tego wspaniałego dzieła i niedaleka przyszłość pokazała, że przyrzeczenie się spełniło…

 

GRUDZIEŃ 2011 / Bach 200 UW — dwieście kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego

[NAPISALI O NAS

4 grudnia w Audytorium Maximum UW zainaugurowaliśmy cykl 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Udało nam się pozyskać Olgę Pasiecznik, która brawurowo wykonała solową kantatę 51 (Jauchzet), a my zaśpiewaliśmy kantatę 80 Ein feste Burg, nierozerwalnie związaną ze Świętem Reformacji, stanowiącą jej swoisty hymn. Towarzyszyli nam znakomici muzycy — pod przywództwem Lilianny Stawarz — i soliści: wspomniana już Olga Pasiecznik oraz Wanda Franek, Aleksander Kunach i Artur Janda; wszyscy z radością przyjęli nasze zaproszenie i podkreślali gotowość do prezentowania kolejnych bachowskich kantat. Tłumnie zgromadzona publiczność, entuzjastycznie nagradzająca wykonawców również w ten sposób wyraziła gotowość na spotkania z Bachem na Uniwersytecie Warszawskim. Mamy więc nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie w takim gronie i przy takiej okazji.

 
GRUDZIEŃ 2011 / Sycylia (15-22 grudnia)
 

Szeroki wybór polskiej muzyki – od kolęd przez dzieła renesansowe po współczesne – zaśpiewaliśmy w dwóch ważnych salach Sycylii: w Auli Santo Mazzarino Uniwersytetu w Katanii oraz w Sali Scarlattiego Conservatorio di musica „Vincenzo Bellini” w Palermo (w ramach VIII. spotkań chóralnych Cori in Amicizia), zdobywając uznanie wymagającej włoskiej publiczności.

A poza tym: głupi chór, Etna, cavallo w Katanii, ucho w Parco Archeologico pod Syrakuzami, gargantuiczne obżarstwo w Villa Spina (i nie tylko tam), jaja świata w Taorminie, mumie u kapucynow w Palermo, burza gradowa w świątyni Hery w Selinuncie i czekolada w Modice.

KWIECIEŃ 2012 / „Piłem w Spale, spałem w Pile”
 

W warszawskim Teatrze Syrena wystąpiliśmy u boku Artura Andrusa i jego gości, m.in. Grupy MoCarta. Efektem dwóch przedstawień jest płyta DVD z największymi przebojami Pana Artura.

CZERWIEC 2012 / Chełmińskie emocje

Byliśmy w Chełmnie — znów. I znów było super. Kilka dni trudnych prób, wieczornego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń.

Mieliśmy zaszczyt zainaugurować X Jubileuszowy Festiwal Muzyka w zabytkach Chełmna, obok kwartetu smyczkowego Prima Vista i gitarzysty Leszka Potasińskiego. Skoro Leszek obok nas — to na pewno zabrzmiało Romancero Gitano. Cały wieczór w kościele św. Jakuba i św. Mikołaja poświęcony był muzyce hiszpańskiej. Asturias Albeniza i poezja Lorki w pięknie odnowionym gotyckim wnętrzu brzmiały wyjątkowo niecodziennie. Mamy nadzieję jeszcze kiedyś tam zaśpiewać.

Nie ma co ukrywać — nie były nam także obce emocje piłkarskie, które połączyły całą Polskę w czerwcu tego roku.

SEZON 2011/2012

Sierpień 2011
7.08 – kościół środowisk twórczych pw. św. Andrzeja i Alberta – udział w spotkaniu w 20. rocznicę śmierci Kaliny Jędrusik.
Szelment 14-21.08

Wrzesień 2011
Udział w mszy św. w kościele św. Marcina w Warszawie w rocznicę śmierci Marka Karpia.

Październik 2011
Udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Gastronomii, Hotelarstwa i Turystyki w Warszawie.

Listopad 2011
19.11 – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego – VII Warszawski Festiwal Gitarowy – udział w koncercie inauguracyjnym, w programie Mario Castelnuovo-Tedesco Romancero Gitano na chór mieszany i gitarę op. 152, wyk. Leszek Potasiński – gitara, Dorota Szczepańska – kastaniety, Chór Kameralny Collegium Musicum UW, Andrzej Borzym – dyrygent.
Udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa UW Szewachowi Weissowi.

Grudzień 2011
4.12 – kultura.uw – Auditorium Maximum UW – koncert inauguracyjny cyklu Bach 200 UW – dwieście kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego; w programie m.in. J.S Bach Ein feste Burg ist unser Gott BWV 80, wyk. Olga Pasiecznik – sopran, Wanda Franek – alt, Aleksander Kunach – tenor, Artur Janda – bas, orkiestra barokowa pod kierunkiem Lilianny Stawarz.
15-22.12 – wyjazd koncertowy do Włoch: 16.12 – koncert w Aula Santi Mazarini Universita degli Studi di Catania, 20.12 – VIII spotkania chóralne Cori in Amicizia – koncert w Aula Magna Conservatorio di musica „Vincenzo Bellini” w Palermo.

Styczeń 2012
Udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa UW prof. Hansowi Haubenowi.

Kwiecień 2012
21/22.04 – Teatr Syrena – udział w koncertach Piłem w Spale, spałem w Pile w wykonaniu Artura Andrusa i zaproszonych gości.
Udział w odnowieniu doktoratu UW prof. Stanisława Salmonowicza i Katarzyny Sójki-Zielińskiej.

Czerwiec 2012
Udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa UW prof. Jurijowi Apresjanowi i odnowieniu doktoratu UW prof. Andrzeja Bogusławskiego.
Chełmno 6-10.06
9.06 – kościół pofranciszkański pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja w Chełmnie – koncert Fandango — muzyka hiszpańska, inaugurujący X Jubileuszowy Letni Festiwal Muzyka w zabytkach Chełmna, obok Leszka Potasińskiego – gitara, i kwartetu smyczkowego Prima Vista.

Lipiec 2012
Udział w uroczystości rozdania dyplomów Wydziału Prawa i Administracji UW.
Udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa UW dr. Henrykowi Skarżyńskiemu.
Udział w rozdaniu dyplomów MBA Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW i University of Illinois.