DOKONANIA / 2001-2002

SIERPIEŃ 2001 / Mazowsze w Koronie

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, z którym mieliśmy już przyjemność współpracować, zaprosiło nas do udziału w festiwalu Mazowsze w Koronie — staropolskie wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej. Ta bardzo interesująca propozycja pozwoliła nam trafić z programem a cappella do ciekawych, a mało znanych miejsc. Koncerty poprzedzone krótkimi prelekcjami o prezentowanym repertuarze i opowieściami wprowadzjącymi w historię miejsca przyjmowane były z ogromną życzliwością i radością. Tak było i w Makowie Mazowieckim i rok później w Brochowie (czerwiec 2002). Mamy nadzieję, że cykl będzie miał swój dalszy ciąg, bo wiele jest nieodkrytych miejsc i wiele utworów do wykonania.

SIERPIEŃ 2001 / Wyprawa do Chile

 

Trzytygodniowe tournee po Chile, od La Serena na północy, po Valdivię wśród wulkanów na południu. Tysiące kilometrów, kilkanaście koncertów… Śpiewaliśmy przede wszystkim dawną i nową muzykę polską w szkołach, kościołach, w salkach i salach w tzw. Teatro Municipal, które przypominają nasze domy kultury. Kulminacyjnym punktem było Dixit Dominus Haendla w katedrze w Santiago z niemieckimi solistkami, chilijską orkiestrą i Cristianem Carasco, chilijskim dyrygentem, głównym sprawcą tej niezapomnianej podróży.

A poza tym wyprawa na narty w Andy i kąpiel w Pacyfiku, spotkanie z egzotyczną (w pełnym tego słowa znaczeniu) fauną i florą, wspaniałe, nie zmącone działalnością człowieka, krajobrazy…

WRZESIEŃ — PAŹDZIERNIK 2001 /  Jesień Starszych Panów

Najpierw we wrześniu bardzo chcieli usłyszeć Piosenki Starszych Panów w Zamościu podczas XXII Zamojskich Dni Muzyki, następnie w październiku na XI. Festiwalu Muzyka w Sandomierzu – zaśpiewaliśmy w przepięknym sandomierskim ratuszu, aby na koniec przypomnieć je w Warszawie i wraz z utworami polskich współczesnych kompozytorów, wykonać je w ramach Koncertów na Ursynowie.

LISTOPAD 2001 / Wawrzyczki w Warszawie

Wizyta w Warszawie Chóru im. prof. W. Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego. Nasi przyjaciele z Olsztyna zaprezentowali się z dwoma różnymi programami z okazji Święta Uniwersytetu Warszawskiego. Zarówno w kościele św. Augustyna, jak i w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów (na Uniwersytecie) precyzją wykonania i radością śpiewania podbili serca licznie przybyłej publiczności.

LISTOPAD 2001 / 11 listopada

Z ogromną przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie i wykonaliśmy program muzyki polskiej – od Szamotulczyka do Przybory i Wasowskiego – z okazji Święta Nieopodległości w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie (wiersze czytał Ignacy Gogolewski). Cieszyła nas odwaga organizatorów wyłamujących się z szablonowego myślenia: 11 listopada = Pierwsza Brygada. Święto Niepodległości można czci na wiele muzycznych sposobów.

Podobną odwagą wykazali się organizatorzy — Agencja Artystyczna ARSIS i Urząd Dzienicowy Bielany — okolicznościowego koncertu w kościele św. Zygmunta (w ramach XV sezonu Wieczorów Muzycznych 2003).

GRUDZIEŃ 2001 / Wizyta w Olsztynie

Złożyliśmy wizytę w Olsztynie, na zaproszenie przemiłego Chóru im. prof. W. Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zaśpiewaliśmy w olsztyńskiej katedrze program sakralny a cappella – piękne miejsce i pięknie się śpiewa…, a na Zamku udało nam się rozbawić publiczność Piosenkami Starszych Panów.

Nasze koncerty w ramach cyklu Jubileuszowi Goście Wawrzyczków stały się okazją do podtrzymania przyjaznych kontaktów z gospodarzami. Ugościli nas bardzo, bardzo serdecznie. Mamy nadzieję na dalsze miłe kontakty.

GRUDZIEŃ 2001 — STYCZEŃ 2002 / Bogaty sezon kolędowy

 

Zaśpiewaliśmy nasz kolędowy program, wzbogacony o kolędy zagraniczne, na zaproszenie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Sali Koncertowej Zamku Ostrogskich, a także podczas koncertów: Bóg się rodzi w cyklu Muzyka u Wszystkich Świętych z udziałem Andrzeja Chorosińskiego, w Pruszkowie, oraz aż trzy razy w Warszawie, w tym w ramach Festiwalu Kameralnego na Bielanach.
 

Nasze kolędy zabrzmiały także w eterze transmitowane przez radiową Trójkę ze Studia im. Agnieszki Osieckiej.

MARZEC 2002 / Zamek Królewski w Warszawie

Zostaliśmy zaszczyceni zaproszeniem do wzięcia udziału w uroczystości wręczenia nagrody Międzynarodowej Fundacji im. Fryderyka Chopina profesorowi Jeanowi Jacques’owi Eigeldingerowi ze Szwajcarii, znakomitemu chopinologowi. Uroczystość odbyła się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Na życzenie profesora-laureata zaśpiewaliśmy motety Mikołaja Zieleńskiego, a wystąpiliśmy obok chińskiego pianisty Yundi Li, laureata Pierwszej Nagrody XIV Konkursu im. Fryderyka Chopina.

MAJ 2002 / Dixit Dominus w Filharmonii Narodowej

 

Czwartkowe Spotkania Muzyczne w Filharmonii Narodowej. W repertuarze koncertu barokowa muzyka Ameryki Łacińskiej z cantadas Manuela de Zumaya, Litania Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego zwieńczone Dixit Dominus Georga Fryderyka Haendla. Do udziału w nim zaprosiliśmy Martę Boberską, Dorotę Lachowicz i Orkiestrę Barokową IL TEMPO kierowaną przez Agatę Sapiechę. Koncert poprowadził zaprzyjaźniony z nami chilijski dyrygent, Cristian Carrasco. Dochodziły nas słuchy, że był to jeden z najlepszych czwartkowych koncertów tego sezonu, a Cristian był naprawdę szczęśliwy.
 
Sezon 2001/2002

Sierpień 2001
4.08 – koncert w kościele Bożego Ciała w Makowie Mazowieckim w ramach festiwalu MAZOWSZE W KORONIE – staropolskie wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej.
6-26.08 – wyjazd zagraniczny do Chile: koncert wokalno-instrumentalny Haendel en Roma w ramach cyklu INACAP MusicArt w Katedrze w Santiago, z udziałem La Nueva Orquesta de Santiago, solistek Sybille Specht i Brigitte Schirlinger (Niemcy), pod dyrekcją Cristiana Carrasco (18.08), koncerty a cappella pod dyrekcją Andrzeja Borzyma w La Serena (9.08), Ovalle (10.08), Paihuano (11.08), Santiago (14 i 15.08), Talca (20.08), Valdivia (22.08), Villarica (23.08), koncerty a cappella pod dyrekcją Andrzeja Borzyma juniora w Monte Patria (10.08), Vicuna (11.08), Coquimbo (12.08). Organizatorzy: Universidad de La Serena, INACAP, Universidad de Talca, Instituto Aleman Carlos Anwandter. Wsparcie finansowe: AGROS Holding SA, AGROS FORTUNA SA. Patronat medialny: Wirtualna Polska. Partnerzy: Ambasada Republiki Chile w Polsce, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Chile, Fundacja Banku Rozwoju Eksportu SA, Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, Towarzystwo Współpracy Gospodarczej i Kulturalnej z Krajami Ameryki Łacińskiej.

Wrzesień 2001
8.09 – Filharmonia Narodowa w Wilnie – koncert z okazji 10. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Litewską: wykonanie partii chóralnej w przedstawieniu opery radiowej Balladyna do tekstu Juliusza Słowackiego, w adaptacji Renaty Gorczyńskiej, z muzyką Macieja Małeckiego, w reżyserii Anny Seniuk, wśród wykonawców m.in. Teresa Budzisz‑Krzyżanowska, Ewa Konstancja Bułhak, Andrzej Ferenc oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.
15.09 – koncert Piosenki Starszych Panów w Sali Koncertowej Polskiej Orkiestry Włościańskiej w Zamościu podczas XXII Zamojskich Dni Muzyki.

Październik 2001
Udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Handlu, Gastronomii i Turystyki w Warszawie.
13.10 – koncert Piosenki Starszych Panów w Ratuszu w Sandomierzu podczas XI Festiwalu Muzyka w Sandomierzu 2001.
14.10 – koncert a cappella w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie w ramach cyklu Koncerty na Ursynowie (inauguracja sezonu 2001/2002).
Udział w inauguracji roku akademickiego w Europejskiej Wyższej Szkole Biznesu w Warszawie.

Listopad 2001
Udział w rozdaniu nagród Fundacji Hansa Vontobel na Uniwersytecie Warszawskim.
11.11 – Koncert muzyki i poezji polskiej z okazji Święta Niepodległości w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, z udziałem Ignacego Gogolewskiego.
Udział w odnowieniu doktoratu UW prof. Wojciecha Królikowskiego.
24-25.11 – wizyta w Warszawie Chóru im. prof. W. Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego, koncerty w kościele św. Augustyna (24.11) i w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów UW (25.11).

Grudzień 2001
1-2.12 – wyjazd do Olsztyna na zaproszenie Chóru im. prof. W. Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, koncerty w ramach cyklu Jubileuszowi Goście Wawrzyczków: Koncert Adwentowy w Katedrze św. Jakuba Starszego w Olsztynie (1.12), Piosenki Starszych Panów w Salach Kopernikowskich Zamku w Olsztynie (2.12), 
Udział w odnowieniu doktoratu UW prof. Anny Świderkówny.
Udział w uroczystości otwarcia wystawy Królowa Hatszepsut i jej świątynia 3500 lat później w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
18.12 – koncert kolęd w Sali Koncertowej Zamku Ostrogskich w Warszawie.
Udział w spotkaniu opłatkowym Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SAMPO SA.
Udział w spotkaniu opłatkowym AGROS Holding SA – Wyborowa SA – Pernod Ricard.
Występy z repertuarem kolędowym w centrum handlowym King Cross Praga w Warszawie.
22.12 – koncert kolęd w Studiu M1 Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (transmitowany i zarejestrowany przez Trójkę).
30.12 – koncert Bóg się rodzi w ramach cyklu Muzyka u Wszystkich Świętych w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie, z udziałem prof. Andrzeja Chorosińskiego.

Styczeń 2002
6.01 – koncert kolęd w Pałacu Potulickich w Pruszkowie.
13.01 – koncert kolęd w kościele św. Zygmunta w Warszawie.
20.01 – koncert kolęd w kościele św. Jozafata w Warszawie w ramach Festiwalu Kameralnego na Bielanach.
27.01 – koncert kolęd w kościele św. Marka Ewangelisty w Warszawie.

Marzec 2002
2.03 – Sala Koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie – występ podczas uroczystości wręczenia nagrody Międzynarodowej Fundacji im. Fryderyka Chopina prof. Jean Jacques’owi Eigeldingerowi, obok laureata Konkursu Chopinowskiego Yundi Li.
Udział w inauguracji Podyplomowego Studium Wiedzy o Unii Europejskiej „Agro-Unia” Europejskiej Wyższej Szkoły Biznesu w Warszawie.
25.03 – Teatr Ateneum w Warszawie – udział w koncercie Wieczór Mistrzów – Kabaret Starszych Panów, promującym książkę Romana Dziewońskiego Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół, obok Anny Marii Jopek, Wojciecha Karolaka, Ewy Wiśniewskiej, Piotra Fronczewskiego.

Kwiecień 2002
Udział w rozdaniu dyplomów MBA Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych.
Nagrania płyty Piosenki Starszych Panów w Studiu PR im. A Osieckiej.

Maj 2002
16.05 – Filharmonia Narodowa w Warszawie – koncert z cyklu Czwartkowych Spotkań Muzycznych – XXXII Sezonu Koncertów dla Młodzieży, z udziałem Marty Boberskiej – sopran, Doroty Lachowicz – alt, Orkiestry Barokowej Il Tempo pod kierunkiem Agaty Sapiechy; w repertuarze: muzyka barokowa Ameryki Łacińskiej (El Día del Corpus, cantadas Manuela de Zumaya), Litania cursoria Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz Dixit Dominus HWV 232 Georga Friedricha Haendla. Wsparcie finansowe: AGROS Holding SA. Patron medialny: Wirtualna Polska wp.pl. Partnerzy: Ambasada Chile w Polsce, Fundacja UW, Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.
13-25.05 – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – wystawa fotografii z podróży Collegium Musicum UW do Chile w sierpniu 2001 r. Sponsor: CeWe Color Sp. z o.o.
Udział w rozdaniu dyplomów MBA Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW i University of Illinois.
24.05 – koncert polskiej muzyki współczesnej w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów UW z okazji sesji naukowej ARS ET EDUCATIO – kultura artystyczna Uniwersytetu Warszawskiego.

Czerwiec 2002
11.06 – koncert w kościele św. Rocha w Brochowie w ramach II edycji festiwalu MAZOWSZE W KORONIE – staropolskie wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej.
13.06 – koncert Piosenki Starszych Panów w Auli Centrum Kongresowego Akademii Rolniczej w Lublinie podczas X Kongresu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.
Premiera płyty promocyjnej Piosenki Starszych Panów. Sponsor i wydawca płyty: POLPHARMA SA.
24-30.06 – obóz letni w Zwierzyńcu.

Lipiec 2002
Udział uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Red. Jerzemu Giedroyciowi w ramach Wschodniej Szkoły Letniej UW.