DOKONANIA / 2000-2001

WRZESIEŃ 2000 / Norymberga i Paryż

Nasz repertuar a cappella (Szamotulczyk, Zieleński, Tomkins, Liszt) uzupełniliśmy Magnificatem Pachelbela, w którym partię organów wykonał Eckart Grasser, organista i dyrygent chóru Mögeldorfer Kantorei Nürnberg. To na zaproszenie tego właśnie zespołu odwiedziliśmy Norymbergę.

W Paryżu, ci, którzy już kiedyś tu byli, szukali śladów dawnych wrażeń, inni próbowali odnaleźć siebie wśród gwiaździście rozchodzących się ulic… Wszyscy spotkaliśmy się pod Sacre Coeur, śpiewając „co nam w duszy gra”, zajadając francuskie sery i popijając francuskie wina…, żeby nam się lepiej „błądziło” po paryskich ulicach. Oczywiście, przede wszystkim koncertowaliśmy: w Antony koło Paryża na zaproszenie chóru la Maîtrise Notre-Dame. Zgłosiliśmy się również do zaśpiewania podczas uroczystości pogrzebowych Redaktora Jerzego Giedroycia. Było dla nas wszystkich ogromne przeżycie. Udało nam się jeszcze w trakcie tej wyprawy zobaczyć Chartres i Reims, gdzie oddawaliśmy się pasji wykonywania zdjęć z cyklu w „katedrach świata”.
 
WRZESIEŃ 2000 / Bach in memoriam

Nasz jubileuszowy koncert z utworami Charpentiera, Pachelbela i Bacha spotkał się z zainteresowaniem organizatorów festiwalu BACH IN MEMORIAM. Na zaproszenie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki koncert ten powtórzyliśmy więc w kościele Ewangelicko-Reformowanym. Z Orkiestrą Barokową Concerto Polacco pod kierunkiem Marka Toporowskiego pięknie znowu zaśpiewali Anna Mikołajczyk, Mirosław Borczyński, Piotr Olech oraz, tym razem, Krzysztof Szmyt.

GRUDZIEŃ 2000 / Piosenki Starszych Panów

Z okazji 85. urodzin Pana Jeremiego Przybory, w Jego obecności i w obecności Pani Marii Wasowskiej, wykonaliśmy w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie Piosenki Starszych Panów w autorskiej aranżacji na chór, uczynionej przez naszego Andrzeja Borzyma. Mocno przejęci wobec takich (!!!) autorytetów z radością przyjęliśmy ich gratulacje i pełne entuzjazmu recenzje. Wiedzieliśmy, że pomysłem z piosenkami trafiamy w dziesiątkę, widząc rozczarowane twarze osób, którym nie udało się wejść na koncert.
Już miesiąc później powtórzyliśmy ten program na zaproszenie radiowej Trójki w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z okazji wręczenia Mistrzowi Jeremiemu Złotej Płyty za album Piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Koncert ten nagrała TVP Łódź i wielokrotnie potem retransmitowała, zaś nasze głosy zaczęły się pojawiać w trójkowej Powtórce z rozrywki.

MAJ 2001 / W Polskę idziemy…

Wzięliśmy udział w koncercie W Polskę idziemy… – jubileusz Wiesława Gołasa, zorganizowanym w 45-lecie pracy artystycznej Aktora w Teatrze Polskim w Warszawie. Autorem scenariusza był Wojciech Młynarski, który także koncert poprowadził. Znając nasze interpretacje piosenek Starszych Panów zaproponował Andrzejowi zaaranżowanie w podobny sposób wielkiego przeboju Jubilata W Polskę idziemy, a nam – chóralne jej odśpiewanie. Naszym udziałem była również napisana na tę okazję pieśń finałowa i dużo dobrej zabawy.

Piosenki Starszych Panów w naszym wykonaniu pojawiły się również podczas Wielkiej Gali Finałowej pierwszej edycji konkursu Mistrz Mowy Polskiej w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. Uroczystość prowadziła Magda Umer, a wśród pierwszych laureatów — Mistrz Jeremi. 

Rozpoczęliśmy także tryumfalny pochód przez całą Polskę z pieśnią kabaretową na ustach. Zaczęliśmy od Gliwic i 

Repertuar a cappella mieliśmy za to okazję zaśpiewać na zaproszenie Fundacji na Rzecz Budowy Organów, w cyklu Muzyka u Wszystkich Świętych, w koncercie poświęconym Janowi Pawłowi II.

Sezon 2000 / 2001

Wrzesień 2000
10.09 – koncert w kościele św. Wojciecha w Warszawie.
15-23.09 – zagraniczny wyjazd koncertowy do Niemiec i Francji, koncerty w kościele St. Ullrich-St. Nicolaus w Norymberdze w ramach cyklu Musik am Mögeldorf (17.09, z z towarzyszeniem Eckarta Graßera na pozytywie), w kościele St. Saturnin w Antony k. Paryża (20.09),  udział w mszy żałobnej w intencji śp. Red. Jerzego Giedroycia w kościele St. Vincent w le-Mesnil-le-Roi k. Paryża (21.09).
27.09 – koncert w ramach festiwalu Bach in memoriam w kościele ewangelicko-reformowanym Warszawie, z udziałem Orkiestry barokowej Concerto Polacco pod kierunkiem Marka Toporowskiego oraz solistów: Anny Mikołajczyk, Piotra Olecha, Krzysztofa Szmyta i Mirosława Borczyńskiego, w repertuarze m.in. Msza A-dur J. S. Bacha.

Październik 2000
Udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Handlu, Gastronomii i Turystyki w Warszawie.
Udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Europejskiej Szkole Biznesu w Warszawie.

Listopad 2000
Udział uroczystości odnowienia doktoratu prof. Krzysztofa Maurina.
Udział w rozdaniu nagród Fundacji Vontobel na Uniwersytecie Warszawskim.
20.11 – udział w koncercie z okazji Święta UW, prezentującym dorobek artystyczny studentów UW – Teatr Polski w Warszawie.

Grudzień 2000
8.12 – koncert przedpremierowy Piosenki Starszych Panów w Auli VII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie im. Juliusza Słowackiego.
10.12 – premierowy koncert Piosenki Starszych Panów w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: 15 piosenek autorstwa Jerzego Wasowskiego do słów Jeremiego Przybory w aranżacjach Andrzeja Borzyma. Wsparcie finansowe: Dzielnica Warszawa-Śródmieście.
Udział w uroczystości wręczenia medali UW sponsorom Kongresu Amerykanistów.
Udział w spotkaniu świątecznym firmy AstraZeneca.
Udział w spotkaniu opłatkowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Styczeń 2001
14.01 – koncert kolędowy w kościele Dzieciątka Jezus w Warszawie.
27.01 – koncert Piosenki Starszych Panów w Studiu M1 Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej z okazji wręczenia Złotej Płyty twórcom i wydawcom albumu Piosenki Kabaretu Starszych Panów (transmisja w radiowej Trójce, retransmisja w TVP Łódź i TVP 3 Regionalna).

Luty 2001
10.02 – w paśmie ogólnopolskim TVP 3 Regionalnej odtworzono po raz pierwszy nagranie z koncertu Piosenki Starszych Panów z 27.01.2001.
22.02 – występ w kościele Św. Krzyża w Warszawie podczas składania kwiatów pod urną z sercem Fryderyka Chopina w 191. rocznicę urodzin kompozytora, z towarzyszeniem organisty Marka Dąbrowskiego.

Kwiecień 2001
Udział w uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa UW Panu Tadeuszowi Różewiczowi.
Udział w rozdaniu dyplomów MBA Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych.
27-29.04 – udział w XXI Gliwickich Spotkaniach Chóralnych, koncerty pod dyrekcją Andrzeja Borzyma juniora: Piosenki Starszych Panów w Auli Głównej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (28.04), koncert sakralny a cappella w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach (29.04).

Maj 2001
6.05 – udział koncercie W Polskę idziemy – jubileusz Wiesława Gołasa, zorganizowanym w 45-lecie pracy artystycznej Wiesława Gołasa w Teatrze Polskim w Warszawie, z udziałem wielu wybitnych polskich aktorów; scenariusz i prowadzenie Wojciech Młynarski, reżyseria Krzysztof Jaślar (retransmisja w TVP 2 20 i 27.05).
Udział w rozdaniu dyplomów MBA Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW i University of Illinois.
13.05 – koncert w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie w ramach cyklu Muzyka u Wszystkich Świętych, dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w XX rocznicę cudownego ocalenia.
27.05 – udział w Wielkiej Gali Finałowej pierwszej edycji konkursu Mistrz Mowy Polskiej w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
31.05 – koncert Piosenki Starszych Panów w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie im. Grażyny Bacewicz.

Czerwiec 2001
3.06 – koncert w kościele św. Marka Ewangelisty w Warszawie.
13-17.06 – obóz letni w Górznie.
14.06 – koncert w kościele Św. Krzyża w Górznie.
30.06 – Opera Leśna w Sopocie – koncert w ramach obchodów 100‑lecia Sopotu: wykonanie partii chóralnej w przedstawieniu opery radiowej Balladyna do tekstu Juliusza Słowackiego, w adaptacji Renaty Gorczyńskiej, z muzyką Macieja Małeckiego, w reżyserii Anny Seniuk, wśród wykonawców m.in. Teresa Budzisz‑Krzyżanowska, Ewa Konstancja Bułhak, Andrzej Ferenc oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego.